CELE

ZAŁOŻENIA

Projekt Woyzeck reprezentuje szczyt poszukiwań artystycznych kolektye CERCLE.
Spoeczno Kolektyw CERCLE stawia sobie za cel wpywanie na lokalnąspołeczność, które ma również znaczenie polityczne. Pojęcia związane ze współdziałaniem są podtrzymane i niewytłumaczone ponieważ samo działanie nadaje im znaczenie.

1) Przesłanie
Tendencja do decentralizacji wtedy w społeczeństwie współczesnym (devolution) prowadzi do nowej typologii welfare, co powoduje bliższę współpracęmiędzy sektorami, publicznym i prywatnym.

W tym scenariuszu najważniejsza jest rola "sektora trzeciego" jako nowej energii i alternatywy do politiki opiekuńczej państwa oraz praw ekonomicznych rynku jako jedynych możliwości w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życia codziennego (finansowych, kulturalnych).

Przesłanie jest oparte na przekonaniu Kolektywu CERCLE, że przez proste działanie można generować modele produktywne i wirtuzerskie, które docierają do innych pól dziełalności człowieka, poprzez realizację własnego procesu produkcji artystycznej. Proces jest przetworzony w zakresie doświadczenia równoległego do organizacji wydarzeń (Międzynarodowy festiwal Arti Visive e Performative RIFRAZIONI).

2) Założenia długoterminowe
Kolektyw CERCLE poprzez projekt pragnie osiągać:

1 Promowanie wolności ekspresji szerokopojętej sztuki wolnej od wpływów politycznych i komercyjnych, rozrywki masowej.

2 Podtrzymywanie dialogu interdyscyplinowanego i międzykulturowego umożliwiając wymianę między ludźmi różnego pochodzenia i wykztałcenia.

3 Przenosienie sztuki do miejsc ważnych historycznie, kulturowo, również w naturze i do miejsc niewykorzystywanych (mogąto być stare budynki, galerie, teatry) oddając je wspólnemu dziedzictwu dla świadomego i odpowiedzialnego użytkowania.

4 Wychodzenie do osób, które zwykle sąnieobecne w miejscach teatralnych co powoduje zwiększenie liczby widzów oraz ich różnorodność. Działania mają na cel interakcję między różnymi warstwami społecznymi. W ten sposób zostaje częściowo rozwiązany problem niewygody indywidualnej i zbiorowej.

5 Likwidacja bariery między artystą użytkownikiem i, w przypadkach gdy jest nieunikniona "muzealizacja", likwidacja obojętności, obcości i wstydu w stosunku do dzieła sztuki powszechne w naszych czasach.
6 Umożliwienie rozwoju sektorów socjokulturalnych i turystycznych oraz modeli produkcji opartych na relacji nieekonomicznej, barteru, recyclingu, wzajemnej pomocy i waloryzacji własnych tendencji.


3) Cele
Poprzez działanie artystyczne i jego procesy produkcji, Wojzeck stworzy wspólnąplatformę wymiany, korzystnej dla:

1 Ponownego odzyskania przestrzeni społecznych oraz integracji z miejscem, do którego należą.

2 Ponownego nadania wartości przestrzeni, dzielnic, teatrów, miejsc spotkań, przestrzeń do ekspozycji, miejsc rozrywki.

3 Ochrona dóbr materialnych i pamięci historycznej miejsc, gdzie projekt zostanie zrealizowany.

4 Potwierdzenie doświadczenia artystycznego jako formy ekspresji uniwersalnej, nienależącej do grupy społecznej.

TRANSLATE